E-mail adresiniz: Şifreniz: Beni hatırla   » Yeni üye olmak istiyorum » Şifremi unuttum

BAŞKASININ ÇANTASINI TAŞIMA1969′u devirmiş, 70′in ilkbaharına girmiştik. Çiçeği burnunda bir köy öğretmeniyim; bir yılı bile doldurmamış daha. Bir akşam, babam, “Müfettifş Haşim Bey yarın Senin okula gelecekmiş” dedi. Göreve başladığım günden beri gözümde büyüttüğüm müfettiş! Bir yandan da kendi kendimle konuşuyorum: “40-50 M2′lik bir derslik, bir kayıt defteri, bir de yoklama defteri… neyi denetleyecekmiş?” 70 kadar da kayıtlı öğrencim var. Yarısı öğrenim çağını aşmış. Evlenenler, çocuk sahibi olanlar bile var. Kayıtları silinmemiş nedense. Beş sınıf bir arada ders yapıyoruz.

Ertesi sabaha müfettiş korkusuyla uyandım. Motosikletime atlayıp erkenden okula gittim. Dersliği bir güzel yıkadık. Pencere kenarlarına birkaç saksı çiçek yerleştirdik; her türlü denetime hazırız şimdi… Derken, istenmeyen misafirimiz, o gün öğleye doğru geldi. Eli çantalı, partesülü, uzun boylu, gür saçları arkaya taranmış, kundurası pırıl pırıl, yakışıklı bir beyefendi; müfettiş Haşim Bey… “Hoş geldinizi” dedim. Babacan bir bakış sundu bana. İçim ısındı birden. Dünden beri biriktirdiğim korukularım hepten silindi. Şimdi sınıfa girecek, sınıf defterine bakacak, öğrencilere sorular soracak, bilemezlerse yüzüm kızaracak, falan falan… ama hiçbirini yapmaya niyeti yok gibi… Çocukların cıvıltıları arasında -bir aşağı bir yukarı- okulun bahçesini arşınlıyoruz. Onlarca kez gidip geldikten sonra: “Ben şu karşı köye gideceğim” dedi.

- Müfettiş Bey sınıfa girmeyecek misin, denetlemeyecek misin? dedim.

-Bu köyde, köylünün gözü önünde bir öğretmensin. Kılık kıyafetinle, konuşmanla, davranışlarınla onlar için bir modelsin. Seni örnek alarak değişecekler. Bak, çocukları da toplamışın. Ne güzel gülüp oynuyorlar. Hafta sonları göndere bayrak da çekiyorsun ya, bu yeter” dedi. Yürüdük… Okuldan biraz uzaklaşınca: “Müfettiş Bey, çantanızı ben alayım” dedim. O yumuşak bakışlı, babacan tavırlı adam birden sertleşti: “Hayatın boyunca başkasının çantasını taşıma!” dedi.

Görevimi sürdürdüğüm yirmi beş yıl boyunca başkasının çantasını taşımadım, ama başkasının çantasını taşıyan, taşımak için can atan nice dalkavuklar gördüm!
Ne zaman, nerede başkasının çantasını taşıyan birini görsem, hep Müfettiş Haşim Beyi anımsarım, onu kutsarım! O sihirli dört sözcükle ne büyük bir hayat dersi vermiş bana!… Görsem ellerinden öpeceğim.

Doğan Soydan / 10 Eylül 2017


dogan.soydan@hotmail.com (doğan soydan) tarafından 11.9.2017 23:12:08 tarihinde eklendi ve 285 gösterildi.

BAŞKASININ ÇANTASINI TAŞIMA isimli esere henüz yorum yazılmamış.

Esere ait bilgiler:

Kayıt tarihi:
11.9.2017

Okunma:
285

Yazara ait bilgiler:

dogan.soydan@hotmail.com

(doğan soydan)
• Profili

 

© 2008-2009 Yazarlar Topluluğu | Eserlerin tüm hakları ve sorumluluğu eser sahiplerine aittir.