E-mail adresiniz: Şifreniz: Beni hatırla   » Yeni üye olmak istiyorum » Şifremi unuttum

DAĞ BAŞINDA DUMAN EKSİK OLMAZDaima yukarılara çıkmak istersin, yukarılara çıktıkça hem duman olur, hem de görüş açın küçülür.

Hayatta her şeyin bedeli vardır. Buna zenginlikte dahil şöhrette. Zengin insanın derdi hiç malı olmayandan daha fazladır. Malı olmayan zaten bir şey kaybedemez. Zengin olan kişilerin kaybedeceği bir malı olduğu gibi, kaybedecekleri bir itibarları da var. Yükseğe çıkmaları her zaman mümkün olan zenginlerin, yüksekten aşağı düşüşlerinin olabileceği ihtimalini hiç unutmamalı.

Davetlere katılacaksın, hayır işlerinde bulunacaksın. Bir yat alacaksın arada bir koylarda boy göstereceksin. Magazinciler sizi takip edecek. Çocuklarınıza veliaht diyecekler. Çocuğunuzu en iyi okullarda okutmak, en iyi arabayı almak, en iyi aktivitelere katmak zorundasın.

Yükseklerin oksijeni bol olur, havası serin olur ve dumanlı olur. Daha yükseklerde buz olur, soğuk olur, oksijenin gittikçe azalır, havasız kalmak gibi riskleri vardır. Vesselam yükseklerde uçacaksan, yükseğe çıkacaksan paraşütün olmalı yada kanatların olmalı.

Bir söz vardır; Bak ta ibret al yere düşen yaprağa, o da bir zamanlar yüksekten bakardı toprağa... Yüksekten düşen birazda derine düşer. Ayağı tökezleyip düşene bir şey olmaz yüksekten düşene olur. Neticede yükseğe çıkmışsın ama bir inişin olabileceğini akılda tutmak gerek. Hep yukarıda kalmak için büyük bedeller ödemek zorunda kalırsın.

Yetenek insanları şöhret yapar. Bedeli olmayan bir makam olmadığı gibi bedeli olmayan bir şöhrette yoktur. Toplumdan dışlamış sayarsın kendini. Halkın içine çıkamazsın, rahat gezemezsin. İnsanlar sana herhangi biri gibi davranmaz. Avamdan dışlarsın kendini, elit kesimlerle gezersin. Her mekana giremezsin tanınmamak için çabalarsın.

Söyleyen ne güzel söylemiş; Kimi mal mülk peşinde, kimi şan şöhret peşinde, kimi kız kimi erkek peşinde, bilmiyorlar ki Azrail hepsinin peşinde!..

Kadeh gölgesinde mertlik taslayan,

Günlük alkışlarla nefsi besleyen,

Sanat diye haramları süsleyen,

Şöhret sarhoşuna Kur’ân ne versin!

İnsanı güçlü kılan para, şöhret, sahip olduğu dostları yada eğitimi değil, karakteridir. Eğer güçlü bir kişiliği yoksa zaten beş kuruş etmez. Son zamanlarda sayemizde şöhret olan ekşi sözlük var. Sürekli söverek şöhretine şöhret kattığımız ekşi sözlüğün aylık geliri fena değilmiş! Söveceğine sitesine girme, kullanma, onlardan bahsetme, çok şey mi bu!.

Değerinin kaynağı hangisi? Şöhret: halkın sana verdiği değer. İtibar: seçkinlerin sana verdiği değer. Haysiyet: senin sana verdiğin değerdir. Halk verdiğini geri isterse, seçkinler arasında işinde olmaz ve kalırsın senin sana verdiğin değerle. Kendine çok büyük değer vermelisin.

Öleceğini bilerek yaşayan tek canlı insandır. Ama hiç ölmeyecekmiş gibi yaşayan tek canlı da insandır. Zenginlikte, şöhrette mezara kadar ama etrafındakiler ölünce anlıyorlar, ders almıyorlar.

Şöhretli birini alkışlarla mezara uğurlayan şöhretlilere diyecek bir lafımız yok. Alsalardı derslerini mezarının başında müzik çalmaz, iki şişe şarabı bırakmazlardı! Bizimde o

şöhretlerden alacağımız ders olamaz. Onlar kendilerini şöhret yapanlara nasıl bakıyorlar hiç görmüyor musunuz!

Tepelere, dağlara çıkanların bilmeli ki, yükseklerde duman eksik olmaz…


ibezgi (ibrahim koçman) tarafından 17.5.2019 21:19:30 tarihinde eklendi ve 114 gösterildi.

DAĞ BAŞINDA DUMAN EKSİK OLMAZ isimli esere henüz yorum yazılmamış.

Esere ait bilgiler:

Kayıt tarihi:
17.5.2019

Okunma:
114

Yazara ait bilgiler:

ibezgi

(ibrahim koçman)
• Profili

 

© 2008-2009 Yazarlar Topluluğu | Eserlerin tüm hakları ve sorumluluğu eser sahiplerine aittir.