E-mail adresiniz: Şifreniz: Beni hatırla   » Yeni üye olmak istiyorum » Şifremi unuttum

Akıllı ve Başarılı İnsanların takdir edilen 7 davranışı...
Akıllı insanların bildiği ama diğer insanlardan gizlediği birtakım gerçekler var. Fakat diğer insanlarla paylaşmamaları için de çok iyi sebepleri var.
Aslında akıllı insan tanımı kişiden kişiye göre değişebilir elbette. Genel olarak çevremizde gördüğümüz olaylar karşısında sakinlikle çözüme ulaşabilen, kendi hayatına odaklanmış ve ayağı yere sağlam basabilen insanlar akıllı insan olarak tabir ediliyor.

İşte kendini yetiştirebilmiş, akıllı insanların hayatla baş ederken herkesten sakladıkları birkaç sır.
1. Akıllı insanlar yalan söylediklerini anladıkları kişiyi kimseye söylemezler.

Çünkü o kişinin yalan söylediğini anladığını bildiğinde, gelecek zamanlarda gerçekleri daha farklı şekilde saklayacaklarını bilirler. Bu yüzden ne yalan söyleyen kişiye ne de çevresine bunu anladıklarını söylerler.
2. Diğer insanların yanlışlarını görmeye çalışmazlar.

Akıllı insanlar hatalardan birçok şey öğrenildiğini düşünürler. Başkasının hatasını bu yüzden gözlerine sokmaya kalkmazlar. Hatalarını onlara söyleyerek bundan ders çıkarmasını önlemezler. İnsanlara tecrübelerini aktararak onlara doğruyu göstermeye çalışmazlar. Onların kendi tecrübeleriyle gerçek doğruyu bulabileceklerine inanırlar.
3. Başarılarının sırrını söylemezler.

Çünkü başarılı olabilmenin yollarını ararken çok tecrübe yaşamışlardır. Yolun sonundaki ışığı bulmak ve ona varmak uğrunda çok çaba göstermişlerdir. Bu yüzden kendi birikimlerini kendilerine saklarlar. Zaten bu yüzden diğerlerinden daha başarılı olurlar.
4. Akıl hocalarını kimseye söylemezler.

Akıllı insanların da çözüme ulaşmakta zorlandığı sorunları olabilir. Bazı kriz dönemlerini nasıl yöneteceklerini bilemedikleri anlar olur. Böyle zamanlarda tavsiyelerine çok güvendikleri birinden yardım alabilirler. Fakat bunu kimseye söylemezler. Sanırım akıllı insanlar aynı zamanda da biraz kurnazlar.
5. İnsanlarla tartışırken dikkatli davranmaya çalışırlar.

Akıllı insanlar düşüncesizce bir eleştirinin diğer insanların kendine olan güvenini sarsacağını düşünerek hareket ederler ve kelimelerini ona göre seçerler. Birini eleştirmek için gerçekten yerinde bir durum veya zaman olup olmadığına dikkat ederler.
6. Az konuşur çok çalışırlar.

Akıllı insanlar konuşmaya daha az, çalışmaya daha çok zaman ayırırlar. Çünkü başarıya ulaşmada sürekli konuşmanın değil, çabaları uğrunda hareket etmenin önemli olduğunu bilirler.
7. İnsanlarla yakın olabilmek için bir çaba içerisine girmezler.

Akıllı insanlar girdikleri bir ortamda kendilerini sevdirmek için uğraşmazlar. İlgi çekmek için farklı bir insan gibi davranmazlar ya da soğuk tavırlar sergilemezler. Belli bir mesafeleri vardır ve insanları tanımaya çalışırlar. Böylece kime daha yakın davranmaları gerektiğine karar verir ve insanları hayatlarına seçerek alırlar. Bu da onların güvenli bir dostluk bağı kurmalarını kolaylaştırır. Herkesle aynı yakınlık derecesine sahip olmanın tehlikeli olduğunu bilirler.
Akıllı bir insan olmak aslında tecrübelerinizden neler öğrendiğiniz ile de ilgilidir. Çok konuşmanın bir önemi olmadığını da akıllı insanlar tecrübe ederek öğrenmişlerdir. Az ve yerinde konuşmak hem sizin saygınlığınızı arttırır, hem de tavsiyelerinizin daha çok dikkate alınmasını sağlar. Belki insanları böyle kalıba sokarak anlatmak bazı okurlara ters gelebilir. Fakat etrafınızdaki başarılı insanlara bakarsanız, çoğunda bu özellikleri görebilirsiniz.
Saygılarımla


tunalim (Mehmet Tunabaş) tarafından 10.1.2020 20:03:24 tarihinde eklendi ve 87 gösterildi.

Akıllı ve Başarılı İnsanların takdir edilen 7 davranışı... isimli esere henüz yorum yazılmamış.

Esere ait bilgiler:

Kayıt tarihi:
10.1.2020

Okunma:
87

Yazara ait bilgiler:

tunalim

(Mehmet Tunabaş)
• Profili

 

© 2008-2009 Yazarlar Topluluğu | Eserlerin tüm hakları ve sorumluluğu eser sahiplerine aittir.