E-mail adresiniz: Şifreniz: Beni hatırla   » Yeni üye olmak istiyorum » Şifremi unuttum

Bilim ve İnsan“Bilim, bütün dünyanın malıdır, ulusların sınırlarını tanımaz.”
Goethe

BİLİM VE İNSAN
İnsaroğlu yaradılışından bugüne kadar, çeşitli aşamalar geçirmiştir. Yapılan savaşların, uğraşıp didişmelerin asıl amacı, mutluluk basamağına kavuşmaktı. İlk insandan bu yana, insan kavuşmak istediği mutluluğa yer yer erişmiştir. Bunda bilimin rolü çok büyük ve yaygın bir yer tutar.
Bilim, insanı mutluluğa düşünce ve ileri sürümlerin teknikle birleşmesinden doğmuştur. Bütün dünyanın üzerinde titrediği, milyarlarca yatırım yaptığı, daima yeniyi bulma duygusu, yani bilim, ulusların tekelinde değildir. O, bütün dünyanın ortak malıdır.
Ateşi bulan ilk insanı düşünelim. O ateş ki, bilimin başlatıcısı, yaratıcısı ve yaşatıcısıdır. Ateş ilk parladığında, dünyada bir ihtilal olmuştur. O günü kadar eti çiğ yiyen insan, eti pişirmesini öğrenmiştir. Demiri eritmiş ve zamanla bugünün uygarlığına hazırlayan, her biri birer ihtilal olan buluşlarla bilime hizmet etmiştir. Acaba hangimiz ateşin ilk yakıcısını biliriz, yahut tarihten öğrenmişizdir?
Düşünce devrini hızlandıran insanoğlunun daha iyi anlaşabilmesini sağlayan bilimin metot ve kurallarını öğrenmemize yarayan yazının icadıdır. Milat öncesinin bir buluşu olan bu yazı, şu veya bu ulusun tekelinde midir? Hayır! İnsanoğlu yazıyı Sümerlerden öğrendi. Alfabeyi Fenikeliler geliştirerek, Latinlerle bize keder gönderdiler.
Bunlar gösteriyor ki bilim, yalnız bir ulusa özgü değildir. Elektrik kâşifi Edison, insanı, yüzyıllardır süren korkularından, karanlıktan kurtardı. Fransız İhtilali’nin hazırlayıcılarından J. J. Russo, Dante, Gazeteci Mara ve Mirabo’nun düşünceleri, demokrasinin doğmasına yardım etti. Büyük Türk Bilgini Uluğ Bey ile Astronomi belli bir yörüngeye oturdu. Musa oğulları Sina Yarımadası’nda 1 derecelik meridyenin boyunu ölçtüler. Bunların yanında Cebir’in bulunuşu, fizik ve kimyada Einstein ve Arşemedes’in kanunları bugün bütün dünya uluslarınca faydalanılan bilimin getirdikleridir.
Kısaca; bilim bütün dünyanın malıdır, ulusların sınırlarını tanımaz. Bu sebepten de, insanoğlu mutlu olmak istiyorsa, bilim Çin’de de olsa bile gidip arayacaktır. Yani bilimin yeri yurdu yoktur. Bir ülkede doğar, bir çığ gibi büyür ve bütün dünyayı sarar.
28 Mart 1969

Oyhan Hasan Bıldırki


Oyhan Hasan Bıldırki (Oyhan Hasan Bıldırki) tarafından 29.2.2020 22:09:24 tarihinde eklendi ve 48 gösterildi.


(Yönetici)
 Zeynep (1.3.2020 15:53:05)  
Profili | Şiirleri | Sesli şiirleri| Makaleleri | Hikayeleri

Bilgilendirici yazı için elinize sağlık efendim.

Esere ait bilgiler:

Kayıt tarihi:
29.2.2020

Okunma:
48

Yazara ait bilgiler:

Oyhan Hasan Bıldırki

(Oyhan Hasan Bıldırki)
• Profili

 

© 2008-2009 Yazarlar Topluluğu | Eserlerin tüm hakları ve sorumluluğu eser sahiplerine aittir.