E-mail adresiniz: Şifreniz: Beni hatırla   » Yeni üye olmak istiyorum » Şifremi unuttum

ŞEHZADE MUSTAFA'NIN ÖLDÜRÜLMESİ..Tarihi bilmek, bugünü anlayıp yarını kurmak için mecburidir.Tarihin nasıl işlediğini, nerelerde hatalar yapıldığını, aynı hataları tekrarlamamanın lüzumunu iyi kavramak gerekir. Tarihi masallar olarak görmemek gerek. İnsanlar tarihi öğrendikçe bugünü daha iyi anlayabilirler. Yarını kurmanın tek yolu, tarihin gösterdiği ibretlerden ders almaktır.

Fatih Sultan Mehmet’in, Osmanlı devlet yönetiminin esaslarını belirlediği ve kendisinden sonra asırlarca uygulanan “kardeş katli” Kanunname'sinden bahsediyorlar. Bazı tarihçilerimiz, Fatih'i ağır şekilde suçlamak için hazırlanan Osmanlı Devlet kanunları defterinin sahte olduğunu söylemektedir.

Bugün hálâ Kanuni Sultan Süleyman ve Harem sorgulanıyor. Osmanlı düşmanlığı en çok harem üzerinden yapılmaktadır.

Kardeş katline izin veren kurala rağmen Kanuni dönemine kadar gelişmelere harem fazla dahil olmadı. Saray kadınları 'mukadderat' diyerek kendileri için uygun görülenle yetindiler. Bu süreç Hürrem Sultan’la son buldu. O Topkapı Sarayı'na cariye olarak geldiğinde haremin hâkimi Kanuni'nin annesi Valide Sultan ve büyük oğlu şehzade Mustafa'nın annesi Mahidevran Hatun'du. Valide Sultan ve Mahidevran Sultan, Hürrem’e kötü davranınca o da haliyle sessiz kalmamış ve haremde büyük bir güç savaşı başlamıştır.

Osmanlı İmparatorluğu en güçlü dönemini Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaşamıştır. 1520-1566 yılları arası 46 yıl saltanat süren Kanuni döneminde, Edebiyatta Baki, mimaride Mimar Sinan, ilimde Ebussuud Efendi, denizcilikte Barbaros Hayrettin Paşa ve yönetimde Sokullu Mehmet Paşa bu dönemin zirve isimlerinden bir kaçıdır. Osmanlı, en parlak dönemlerinden birini yaşadığı, devletin muktedir kadroları, yenilmez bir ordusu, arada kriz filan çıksa da genel olarak sağlam bir maliyesi, ülke çapında yoksul bırakmayan bir sosyal yapısı vardı. Osmanlı İmparatorluğu böylesine bir yapıdan gerileme dönemine girdi.

Muhteşem namıyla maruf Kanuni Sultan Süleyman’ın oğlu Şehzade Mustafa’yı boğdurtması ve bunun hangi şartlar altında gerçekleştiğine bakmak gerekir. «Muhteşem Yüzyıl» dizisinde çok sinsi bir tuzak var. Kanuni Sultan Süleyman'dan tüm Türkiye'nin nefret ettirilmesi istenecek!

Mustafa rolündeki çocuk çok planlı şekilde sevecen masumane tatlı şekilde ön plana çıkartılmakta ve bilinç altına bu çocuk nasıl öldürtülür diye yerleştirilmekte. Hürrem Sultan ne kadar gaddarmış, ne büyük saltanat hırsı varmış diye için için beyinlere işlenmekte. Her bölümde damla damla bu işleniyor.

Şehzade Mustafa öldürüldüğünde 38 yaşındadır. Öldürülme nedeni isyandır. 1540-1553 yılları arasında da 13 yıl Amasya valiliği yapmıştır. Yani emrinde asker ve ordusu da bulunuyor. Yavuz Sultan Selim’de Trabzon valisiyken babası Beyazıt'a karşı isyan etmiş fakat hayatta kalmayı başarmış ve iktidara gelebilmiştir.

Tarihçilere göre; Hürrem Sultan kızı Mihrimah'ı evlendirdiği Rüstem Paşa'yı kendi yanına çekerek durumunu güçlendirmiştir. Rüstem Paşa, İran üzerine sefere giderken Kanuni’ye hitaben bir mektup kaleme yazmış; "Oğlunuz Mustafa gizli bir ordu kuruyor ve sizi öldürtüp tahta geçmeye hazırlanıyor! Seferde olan damadımız Rüstem paşa buna bizzat şahit olmuştur."

Hürrem'in hiçbir sözünden şüphe etmemesine rağmen Kanuni’nin Hürrem Sultan’ın mektubuna dayanarak oğlunu öldürtdüğünü düşünemiyorum. Kanuni Sultan Süleyman bu kararı verirken Osmanlı İmparatorluğunun bekasını düşünmüştür. Sonuçlarına değil nasıl olduğuna bakmak lazım. Kanuni sefere çıkarak, Konya’ya Otağını kuruyor.

Tarih kitaplarının ortak anlatımıyla hazin bir ölüm; Kanuni Amasya'dan oğlunu çağırtıyor. El öpmek için babasının otağına girdiğinde nöbetçiler silahlarını dışarda bırakmasını ister. Mustafa bu isteğe bir anlam veremez, kendisini koruyan 4 adamına dışarda beklemelerini söyler. İçeri girdiğinde babasını görmeyince endişesi artar. Tam o sırada 7 dilsiz cellat üstüne atılır ve yağlı ibrişim kemendini boynuna takmaya çalışır. Çok güçlü olan Mustafa'yı bir türlü yere düşüremez, eski arkadaşı Zal Mahmut Ağa'nın elinde baltayla gelmekte olduğunu görür. O kadar sene şehzadeden iyilik görmüş, ona yoldaşlık yapmış bu kişi baltayla Mustafa'nın sırtına vurur. Yere düşen Mustafa'nın boynuna kement atılır. Ve oracıkta daha 38 yaşında iken boğdurulur.

Şehzade Mustafa’nın öz kardeşi olmamakla birlikte Hürrem Sultan’dan olma üvey kardeşleri vardı. Şehzade Mehmed; 1540 yılında babası tarafından veliaht şehzade olarak atanmıştır. Şehzade Mehmed veliaht seçilene kadar Şehzade Mustafa Manisa sancakbeyliğinde görev yapmaktaydı. Çiçek hastalığından öldüğü sağlam bir rivayettir. Mahidevran’ın Şehzade Mehmet’i öldürtdüğü iddiası var. Hastalıklı bir cariyeyi Şehzade Mehmed’in yanına gönderip onun hastalığa yakalanıp ölmesine neden olduğu, onun Hürrem’den daha kötü olduğunu söyleyenler var. Şehzade Mehmet öldüğünde Şehzade Mustafa yaşıyordu.

Şehzade Cihangir’in 22 yaşında iken Şehzade Mustafa’nın ölümüne dayanamayarak vefatı ettiği de söyleniyor, zaten fiziksel olarak hasta biriydi.

Şehzade Mustafa’nın boğdurulması ve ardından Şehzade Cihangir’in de hastalanarak Halep’te hayatını kaybetmesi üzerine taht üzerine iki varis kalıyor. Biri Şehzade Beyazıt diğeri Şehzade II.Selim. Anneleri Hürrem Sultan vefat edince iki kardeş babaları ölmeden taht kavgası yapıyorlar. Bu kavgadan Şehzade Beyazıt yenilgiye uğrayınca İran’a sığınıyor. Kanuni oğlunu İran Şahı ile anlaşarak alıyor. Şehzade Beyazıt'ı oğulları ile birlikte boğdurularak öldürülüyor. Geriye hayatta kalan Şehzade II.Selim (lakabı Sarı Selim) tahta çıkıyor.

Kanuni Sultan Süleyman 46 yıllık saltanatını anlatmaya ne bizim lisanımız nede kitaplar yetmez. O kanuni olarak, cihan sultanı olarak dünyaya iz bıraktığına göre hakkını vermek lazım. O büyük sultan aynı zamanda İslam Halifesiydi. Ruhu Şad olsun.


ibezgi (ibrahim koçman) tarafından 7.4.2011 14:50:36 tarihinde eklendi ve 6417 gösterildi.

 ozanAli (12.4.2011 11:24:54)  
Profili | Şiirleri | Sesli şiirleri| Makaleleri | Hikayeleri

ZATEN kANUNİYE MUHTEŞEMLİĞİ batı alemi say görmüştür(Fatih den büyük padişah değildi) sebebi dahli ,kapitilasyonları koyduğu için Fransız larla anlaşmalar uygulandığı için kim nederse desin Kanuni bilerek veya bilmeyerek Osmanlının sonunu getirmeye zemin hazırlamış kendinden sonra kocaman imparatorluk gerilemeye başlamıştır.hurreme ihtirası yüzünden gözü bir şey görmemiştir tarih de yazılanlar bu tezi doğruluyor oğlunun ifadesini almadan dedikodulara meylederek haksızlıkların önünü açmış olmuştur.Fatih kanun nameyi yazdı ama bir kargaşalık olursa devletin bekası için oğul da asılır baba da ama kanuni hurremci idi gözleri bağlanmıştı
sağ ol bu gerçekleri özet de olsa yazdığın için


Bu yoruma 1 cevap yazılmış.
• ibezgi (12.4.2011 20:46:50)

Üsdat'ım, yorumunuz için teşekkür ederim.. Selamlar..

(Yönetici)
 Zeynep (10.4.2011 17:37:33)  
Profili | Şiirleri | Sesli şiirleri| Makaleleri | Hikayeleri

Tarihi anlatan bilgilendiren yazı için teşekkürler.

Bu yoruma 1 cevap yazılmış.
• ibezgi (12.4.2011 20:42:20)
Teşekkür ederim.. Selamlar..
 ozlem (8.4.2011 11:35:14)  
Profili | Şiirleri | Sesli şiirleri| Makaleleri | Hikayeleri

Yüreğinize sağlık.

Bu yoruma 1 cevap yazılmış.
• ibezgi (8.4.2011 11:51:38)
Teşekkür ederim Selamlar..
 Mor Menekşe (7.4.2011 19:15:10)  
Profili | Şiirleri | Sesli şiirleri| Makaleleri | Hikayeleri

bilgi için teşekkürler

Bu yoruma 1 cevap yazılmış.
• ibezgi (8.4.2011 11:51:44)
Teşekkür ederim Selamlar..

Esere ait bilgiler:

Kayıt tarihi:
7.4.2011

Okunma:
6417

Yazara ait bilgiler:

ibezgi

(ibrahim koçman)
• Profili

 

© 2008-2009 Yazarlar Topluluğu | Eserlerin tüm hakları ve sorumluluğu eser sahiplerine aittir.